Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Obszar LKP „Lasy Bieszczadzkie” w ramach programu „Zanocuj w lesie”

Niezmiernie nam miło, że zamierzasz spędzić noc w samym środku Bieszczadów.

Pamiętaj, jesteś w krainie zwierząt i roślin. Prosimy Cię, zachowuj się tak, aby nikt i nic przez Ciebie nie ucierpiało. Najlepiej  będzie, jeśli nie zostawisz po sobie najmniejszego śladu ;)

Pamiętaj, w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotykając się z nimi zachowuj ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników, gdzie ograniczona jest widoczność, jak również okolic jaskiń czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy, szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę z młodymi może być bardzo niebezpieczne.

Na obszarze LKP „Lasy Bieszczadzkie” możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK”, dzięki której, nawet w takim przypadku będziesz mógł wezwać pomoc.

Z uwagi na położenie nadleśnictwa w strefie nadgranicznej, przy korzystaniu z obszaru wyznaczonego do Programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.

Miłego obcowania z lasem!

[link do mapy]

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]

oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android)

lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] iPhone,

z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu],
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą,
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu,
  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,
  7. jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres: adam.szmilyk@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Adam Szmiłyk, tel. 571 677 591, email: adam.szmilyk@krosno.lasy.gov.pl

Materiały do pobrania:

1.Decyzja

2.Regulamin

3.Formularz zgłoszeniowy

 Nadleśnictwo Stuposiany przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Po odwiedzeniu terenu Nadlesnictwa Stuposiany prosimy Cię o wypełnienie ankiety. Zajmie Ci to kilka minut a nam pozwoli to na usprawnienie programu.

Link do ankiety: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


ZAWIESZAMY DO ODWOŁANIA

Szanowni Państwo,

mając na uwadze bezpieczeństwo publiczne, pragniemy poinformować, że z dniem 01.03.2022 r. zawieszamy do odwołania program "Zanocuj w Lesie" na terenie będącym w zarządzie terytorialnym RDLP w Krośnie.

Przepraszamy za niedogodności.


Ważna informacja dot. "Zanocuj w lesie".

W związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi (pozyskanie drewna i zrywka) wprowadzono okresowy zakaz wstępu do oddziału 152 w leśnictwie Dźwiniacz, 273 w leśnictwie Sokoliki oraz 86 w leśnictwie Procisne.

 

Przepraszamy za utrudnienia z tym związane, oraz zapraszamy do innych miejsc przeznaczonych do bushcraftu i survivalu w Nadleśnictwie Stuposiany.