Asset Publisher Asset Publisher

posprzątaliśMY!

„Sprzątanie Świata”, to corocznie odbywająca się akcja w trosce o nasze środowisko – w tym roku przypadło ono w piątek, 20 września b.r., a hasło przewodnie brzmiało „Nie Śmiecimy – Sprzątamy – Zmieniamy!”. W naszym kraju w ramach inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyła się akcja pod hasłem #sprzątaMY współorganizowana z Lasami Państwowymi.

Każdego roku leśnicy wspólnie ze szkołami i zaprzyjaźnionymi instytucjami usuwają z lasów tysiące litrów śmieci. Roczny koszt walki z odpadami, który ponoszą Lasy Państwowe, opiewa na około 20 mln złotych.

W piątek, 20 września, uczniowie klas V-VIII Szkół Podstawowych w Lutowiskach i w Czarnej wzięli udział w przeprowadzonej akcji. Co roku obie szkoły chętnie biorą udział w „Sprzątaniu Świata”.  Sprzątanie zostało zorganizowane i przeprowadzone przy pomocy Nadleśnictwa Lutowiska (koordynator Janusz Karnat), Nadleśnictwa Stuposiany (koordynator Kaja Hrabal), Urzędu Gminy Lutowiska i Gminnych Zakładów Gospodarki Komunalnej w Lutowiskach i w Czarnej.
Uczniowie Szkół Podstawowych wraz z wychowawcami i nauczycielami sprzątali tereny gmin Lutowiska i Czarna (tereny leśne, punkty widokowe, parkingi, miejsca postoju pojazdów oraz pobocza dróg).

Organizatorzy:

  • Beata Krukowska (Dyrektor ZS w Lutowiskach)
  • Danuta Kornaga (Dyrektor SP w Czarnej)
  • Wojciech Kowalski (Zastępca Dyrektora SP w Czarnej)
  • Edyta Pereślucha (ZS w Lutowiskach)
  • Małgorzata Tkacz (ZS w Lutowiskach)
  • Kaja Hrabal (Nadleśnictwo Stuposiany)
  • Janusz Karnat (Nadleśnictwo Lutowiska)

Harmonogram prac w ramach akcji #sprzątaMY! – 20.09.2019 r.

I TRASA – kl. V a – 15 osób (Ewa Jakubiec) Lutowiska – Krywka

II TRASA – kl. V b – 10 osób (Barabara Winiarska) Lutowiska – Tajwan

III TRASA – kl. VI – 10 osób (Edyta Pereślucha) Skorodne – Lutowiska do szkoły

IV TRASA – kl. VI – 11 osób (Małgorzata Fedorowicz) Smolnik skrzyżowanie – Lutowiska

V TRASA – kl. VII – 12 osób (Małgorzata Tkacz) Dwernik blaszak – Smolnik (oraz cerkiew)

VI TRASA – kl. VIII a – 9 osób (Przemysław Nowak) Chmiel – Dwernik blaszak

VII  TRASA – kl. VIII b – 12 osób (Elżbieta Kosmecka) – Zatwarnica – Chmiel (pierwszy przystanek)

VIII TRASA – SP w Czarnej – 30 osób – Polana – Czarna (Parking Ostre, stokówka Leśnictwo Czarna  i Skorodne)

Podsumowując, w akcji wzięło udział około 110 osób. Uczniom oraz ich opiekunom przemierzając w sumie kilkadziesiąt kilometrów udało się zebrać wspólnie około 2000 litrów śmieci. Imponujące jest to, że młodzież chce i ma potrzebę żyć w czystym, zdrowym i zadbanym środowisku.

W trwającym roku szkolnym 2019/2020 ilość śmieci i odpadów pozytywnie zaskoczyła nas wszystkich. Biorąc pod uwagę poprzednie lata, ten rok wykazał dość dużą poprawę, jednak w dalszym ciągu tego typu zadania są niezwykle potrzebne.

Budująca jest postawa młodzieży, która zdaje sobie sprawę z potrzeby dbania o naszą planetę. Akcja #sprzątaMY! jest dobrym przypomnieniem i przyczynkiem do dbania o środowisko i utrzymywania go w należytym porządku.