Lista aktualności Lista aktualności

60 lat od powrotu żubrów w Bieszczady

Na kilka dni przed przypadającą 60 rocznicą reintrodukcji żubrów linii białowiesko - kaukaskiej w Bieszczadach, pomimo kapryśnej pogody, wspólnie w uczniami Szkoły Podstawowej w Lutowiskach, ich opiekunami i pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, zorganizowaliśmy wydarzenie edukacyjne powiązane z tym wyjątkowym świętem.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy naszych podopiecznych w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem. Tam nasi Goście zapoznali się z częścią techniczną zagrody, do której dostęp mają wyłącznie opiekunowie zwierząt. Uczniowie wzięli udział w kamieniu żubrów, poznali zasady działania odłowni i tajniki transportu największego europejskiego lądowego ssaka.

W wielofunkcyjnej wiacie, chwilowo przerobionej na leśne kino, wspólnie obejrzeliśmy film „Żubry wczoraj i dziś”. Nad jego merytoryką czuwała pani profesor Wanda Olech-Piasecka z Wydziału Leśnego SGGW.

Po projekcji młodzież na chwilę zamieniła się w żubry, by podczas gier zręcznościowych, tak jak na prawdziwe stado przystało, wykazać się współpracą, szybkością, zwinnością i sprytem. Było to przydatne również  podczas rozwiązania żubrowego quizu, pełnego niełatwych zagadek.

Wspólną przygodę zakończono posiłkiem i rozdaniem pamiątkowych upominków.

Dziękujemy uczniom za tak liczne przybycie i zaangażowanie, a opiekunom za zaufanie i chęć współpracy.

Do zobaczenia!!!