Lista aktualności Lista aktualności

5 kwietnia – Dzień Leśnika i Drzewiarza

Każdego roku w tym dniu swoje święto obchodzi Leśnik i Drzewiarz. Z tej okazji składamy wszystkim koleżankom i kolegom pracującym w Lasach Państwowych serdeczne życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania, ponieważ Wasza praca, jest służbą, a czas, jaki poświęcacie na opiekę nad lasami dla dobra całego ogółu zasługuje na szacunek.

Zastanówmy się, kim tak naprawdę jest leśnik?

Leśnikiem może zostać każdy, kto ukończył technikum leśne o kierunku leśnym lub ukończył studia na wydziale leśnym i posiada wykształcenie wyższe techniczne z tytułem inżyniera lub magistra. Wykształcenie w tej pracy jest niezmiernie istotne, ponieważ dobry leśnik powinien posiadać szeroką wiedzę z wielu dziedzin nauki tj. znać nie tylko wszystkie gatunki zwierząt, roślin czy grzybów zasiedlających tereny, w których pracuje, ale też być specjalistą w ochronie przyrody, meteorologii, geodezji, geografii czy budownictwa. Można powiedzieć, że leśnik to stanowisko dla osób, które nie tylko kochają przyrodę, ale też potrafią ją chronić oraz odpowiednio w niej gospodarować tak, aby nie być dla niej intruzem, a przyjacielem.  Gospodarzem w danym leśnictwie jest leśniczy, a jego pomocnikiem - podleśniczy.

 

Jakie cechy powinien posiadać?

Przede wszystkim powinien być to człowiek o ogromnym sercu - bo las trzeba kochać - oraz mądrości, aby robić to z rozwagą i postępować zgodnie z wiedzą popartą latami doświadczeń starszych kolegów. Musi być dobrze zorganizowany, odpowiedzialny i zaradny, gdyż pracy jest dużo w różnych częściach lasu. Poza tym powinien posiadać dobrą kondycję, i orientację w terenie oraz, co jest ważne - odporność na często zmieniające się warunki klimatyczne, na które jest bardzo często narażony.

 

Przybliżymy sobie teraz, czym się zajmuje leśnik w swojej pracy

Zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, ochrony i użytkowania lasu. Zajmuje się także zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz odpowiada za sprzedaż drewna. Leśnik często jest bardzo dobrym nauczycielem - dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami z innymi. Dlatego też, jeśli macie jakieś nurtujące Was pytanie o las, to śmiało możecie pytać, a odpowiedź, którą otrzymacie na pewno będzie wyczerpująca. Można powiedzieć, że jest to stanowisko podobne do „człowieka orkiestry”, ponieważ leśnik musi realizować wiele zadań, z wielu różnych dziedzin. Swoje działania musi opierać głównie na instrukcjach ochrony, użytkowania, hodowli i ochrony przeciwpożarowej lasu. Ważnym dokumentem jest również plan urządzania lasu dla danego nadleśnictwa, ponieważ zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

 

Stanowisko leśnik to nie tylko praca, ale też służba

Służba, ponieważ nie ogranicza się tylko do 40 godzin tygodniowo i pracy w godzinach 7:00-15:00. Leśnik często zaczyna pracę wraz ze śpiewem pierwszych ptaków, a kończy, gdy słońce zachodzi już za horyzont. Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego jest bardzo ciężkie, ponieważ praca leśnika cechuje się nienormowanymi godzinami - czasami zobowiązany jest on do pełnienia obowiązków w dni wolne od pracy (w nocy, niedziele i święta).

 

Podsumowując

Praca leśnika to służba, którą może pełnić osoba z odpowiednim wykształceniem, szeroką wiedzą i ogromną miłością do lasu. Leśnik to nie tylko leśniczy czy podleśniczy, ale też edukator, marketingowiec, strażnik leśny czy specjalista od ochrony przyrody. Jedno jest pewne- każdy z nich traktuje swoją pracę, jako hobby i daje z siebie 150%, abyśmy każdego roku las mogli odwiedzać i podziwiać na spacerach, grzybobraniu, fotografowaniu i nasłuchiwaniu przyrody, ale też mogli korzystać z jego dóbr takich jak drewno na opał.

 

Dziękujemy wszystkim Leśnikom i życzymy Wam tradycyjne Darz Bór!