Lista aktualności Lista aktualności

O żubrach słów kilka...

W ciągu tegorocznej inwentaryzacji zwierząt, która przypadała na miesiące zimowe w Bieszczadach, naliczono ponad 630 żubrów.

Można je spotkać między innymi na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, Lutowiska, Baligród czy Cisna. Na południowym wschodzie naszego kraju występują żubry linii białowiesko – kaukaskiej, odtworzonej z zaledwie 11 sztuk (jednego byka Caucasusa linii górskiej oraz dziesięciu krów linii białowieskiej (nizinnej)). Niestety tak wąska pula genowa stanowi swoiste zagrożenie dla żubrów w postaci większej podatności na zachorowania – gruźlicę bydlęcą czy telazjozę, a to z kolei przekłada się większą śmiertelność w przypadku wystąpienia patogenu.

Na terenie naszego nadleśnictwa przebywało stado wolnościowe żubrów „Górny San”, które w latach 2010 – 2012 chorowało na gruźlicę bydlęcą. Byliśmy zmuszeni do tego, by wyeliminować całe stado liczące sobie ponad 20 sztuk, by dzięki temu uchronić resztę bieszczadzkiej populacji żubrów, która na ten moment jest całkiem sporych rozmiarów.

W 2012 roku na terenie Nadleśnictwa Stuposiany została oddana do użytku pokazowa zagroda żubrów. Głównymi celami tego obiektu jest wprowadzanie do stad wolnościowych na terenie Polski i Europy żubrów linii białowiesko – kaukaskiej, które urodziły się w zagrodzie. Od 2012 roku z zagrody zostały wypuszczone 22 osobniki – 12 samców i 10 samic, które zasiliły stada dziko żyjących żubrów w Komańczy, Lutowiskach czy nawet Rumunii oraz stworzyły stado „Górny San II” bytujące na terenie naszego nadleśnictwa.

W zagrodzie na stałe znajduje się jeden byk (Xarius, przywieziony z Niemiec) oraz cztery krowy pochodzenia niemieckiego i francuskiego. Rokrocznie na świat wydają one cielęta. Od otwarcia zagrody w 2012 r. pojawiło się 30 cieląt – 15 „chłopców” i 15 „dziewczynek”. Z tej okazji, każdego roku, od maja do końca lipca trwa konkurs na imię dla żubrów. Każdy może spróbować swoich sił, a jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić to zachowanie odpowiedniego początku imienia, czyli liter „PU”. Dla przykładu – w zagrodzie urodził się Pujan, Puewa, Putomek, Pumigrant i wiele innych żubrów.

Zagroda Pokazowa Żubrów jest absolutnym hitem wśród turystów odwiedzających Bieszczady. Mimo istnienia jej od 8 lat, zainteresowanie nią nie słabnie. Rok 2020 z pewnością będzie rokiem przełomowym – liczymy, że „próg” zagrody przekroczy milionowy odwiedzający. Na ten moment obiekt odwiedziło ponad 970 tysięcy gości, co tylko potwierdza jej popularność.

Jeśli zastanawiacie się co robić w Bieszczadach i jakie atrakcje tutaj na Was czekają, koniecznie odwiedźcie zagrodę i pooglądajcie żubry z bliska w ich naturalnym środowisku!