Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmianie zwierzyny

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Dlatego tak istotne jest pomoc jaką oferują leśnicy, którzy pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę.

Tegoroczna zima zagościła w Bieszczady dosyć szybko. Częste ujemne temperatury sięgające nawet do - 300 C nie wróżą szybkiemu nadejściu wiosny. I choć za oknem cieszące oko piękne widoki, a śnieg i mróz sprzyjają uprawianiu sportów zimowych, to należy pamiętać o ciężkiej pracy osób, które codziennie dbają o to by bieszczadzkie zwierzęta nie były głodne.

W Nadleśnictwie Stuposiany  pracownicy terenowi codziennie odwiedzają wyznaczone stałe karmiska, gdzie wykładają karmę. Między innymi jest to  kukurydza, zaliczana do karmy treściwej wysokoenergetycznej. Przepadają za nią zarówno jeleniowate, jak również dziki. Miejsca dokarmiania zaopatrza się na bieżąco w baloty kiszonki, a przed niedostatkiem wody chroni podanie soczystej karmy tj. buraków czy marchwi.

Warto zaznaczyć, że podstawowe działania związane z gospodarka leśną ułatwiają dostęp do naturalnie występującego pokarmu np. odsłanianie zimozielonej jeżyny spod grubej pokrywy śnieżnej przy pracach związanych z pozyskaniem drewna a także pozostawianie gałęzi, które chętnie są ogryzane. Dodatkowo ścinane się drzewa – topole osiki, do ogryzania kory przez zwierzęta. Takie działanie zmniejsza szkody wyrządzane przez jeleniowate na uprawach jodłowych.

 Zapotrzebowanie na składniki mineralne zwierzyna uzupełnić może z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z bryłą soli umieszczoną na szczycie, po którym rozpuszczona sól spływa a zwierzęta chętnie ją pobierają.

Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to bardzo istotny element gospodarki leśnej. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać, najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych. Wykładając karmę pomagamy zwierzętom przetrwać najtrudniejszy okres, kiedy pokarm naturalny jest trudno dostępny i jest go mniej. Karma dostarczana zwierzynie jest tylko uzupełnieniem codziennej diety, nie zaś jej podstawowym składnikiem.

Leśnicy wspólnie z młodzieżą szkolną w ramach akcji edukacyjnych pomagają także ptakom. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Ptaki, które najczęściej odwiedzają „ptasie stołówki" są dokarmiane np. drobną kaszą, słonecznikiem, pestkami dyni, suszonymi owocami, słoniną. Większe ptaki, np. kawki, gawrony, chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Podawana karma musi być świeża, czysta, bez zawartości soli. Jej ilość jest różna w zależności od warunków pogodowych.

Tekst: Monika Mizgała i Adam Śmigielski