Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Ptaków

1 kwietnia, to dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień Ptaków. Dzień ten upamiętnia ratyfikację pierwszej międzynarodowej konwencji dotyczącej ochrony ptaków pożytecznych dla rolnictwa, która odbyła się w 1906 roku. Polska przystąpiła do tej konwencji w 1932 roku.

Światowy Dzień Ptaków został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na zagrożenia, jakie czyhają na ptaki w dzisiejszym świecie, a także ma zachęcić ludzi do pomocy w ochronie tych zwierząt oraz ich siedlisk. A jak możemy pomóc ptakom? Najpopularniejszą formą pomocy ptakom jest ich zimowe dokarmianie, ale trzeba to robić z głową. Najlepiej, aby rozpoczęło się ono na początku listopada, a zakończyło nawet w połowie kwietnia. Dokarmiania ptaków nie wolno przerywać. Pokarm dla ptaków należy wykładać w takich miejscach, aby były one bezpiecznie. Ptakom można pomóc też w nietypowy sposób, np. zamiast tui można posadzić w ogrodzie rodzime drzewa owocowe lub krzewy, które stanowią dla nich świetną bazę pokarmową. Oprócz tego możemy też zadbać o budki lęgowe – zawieszając nowe lub czyszcząc stare.

Sikorka modra (fot. B. Pełdiak)

 

Pamiętajmy też o tym, że nie zawsze ptaki wymagają opieki. Spacerując po lesie lub parku, możemy zaobserwować podloty (młode ptaki, które jeszcze za bardzo nie potrafią latać) na ziemi. Nie należy ich dotykać ani zabierać do weterynarza, gdyż często nie potrzebują naszej pomocy. Młode ptaki znajdują się pod ochroną swoich rodziców, a często opuszczają one wcześniej gniazdo celu bezpieczeństwa, gdyż łatwiej jest się ukryć przed drapieżnikami w zakrzaczeniach, czy koronach drzew niż w gnieździe.

Dbajmy, o te latające stworzenia, bo swoją obecnością wpływają pozytywnie na nas i nasze otoczenie.