Asset Publisher Asset Publisher

21 marca - pierwszy dzień wiosny i nie tylko!

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, natomiast ta astronomiczna przychodzi do nas nieco wcześniej. W tym roku powitamy ją 20 marca.

Pierwszy dzień wiosny to czas równonocy wiosennej. Od tego dnia dni będą coraz dłuższe, a noc coraz krótsza, a słońce świecić będzie coraz mocniej. Przyroda zaczyna budzić się do życia. Z zimowego snu budzą się niedźwiedzie, borsuki, a z ula wylatują pszczoły na poszukiwanie pyłku. Z ciepłych krajów wracają do Polski ptaki, m.in. bociany, żurawie, jaskółki i skowronki. W marcu i kwietniu na pędach wierzb zaczynają pojawiać się kwiaty zwane baziami lub kotkami. Na początku są one szare, a z czasem stają się większe i złociste. Pierwszymi zwiastunami wiosny są też geofity, czyli rośliny rosnące, zanim pojawią się pierwsze liście na drzewach. Pierwsze wiosenne kwiaty to przebiśnieg śnieżyczka, śnieżyca wiosenna, zawilec gajowy, czy pierwiosnki.

Tradycyjnie, aby przepędzić zimę, ludzie topią albo palą Marzannę. Zwyczaj ten wywodzi się z pogańskich wierzeń słowiańskich. Dawniej Marzanna uosabiała śmierć, obecnie utożsamiana jest z zimą, a jej symboliczne zabicie ma zapewnić powrót wiosny, a więc i życia. Święto Wiosny witano kiedyś generalnymi porządkami, a młodzież przyozdabiała świerkowe drzewka kolorowymi wstęgami oraz wizerunkami świętych śpiewając pieśni o pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. W tym dniu obchodzimy też Światowy Dzień Lasu. Las to nieodłączny element życia człowieka. Lasy oczyszczają powietrze, zapewniają pokarm i wodę. Dają schronienie i pracę. Jednym z najcenniejszych darów lasów jest drewno. Surowiec, który ma ponad 30 tys. zastosowań w codziennym życiu człowieka. Dbajmy o lasy, bo one dają nam zdrowie. W Nadleśnictwie Stuposiany mamy dla Państwa przygotowanych 8 ścieżek dydaktycznych wyposażonych w tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o bieszczadzkich lasach.