Lista aktualności Lista aktualności

Kolejny żubr na wolności

W ostatnią niedzielę grudnia kolejny żubr opuścił Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem.

Putrycja, bo tak ma na imię dwuletnia jałówka dołączyła do wolnościowego stada żubrów o nazwie Górny San II, które bytuje na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Młoda żubrzyca została wypuszczona na wolność zgodnie z warunkami decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Odłów Putrycji odbył się szybko i sprawnie, bez zbytniego stresu i bólu dla zwierzęcia. Do odłowu nie użyto też żadnych środków farmakologicznych. Jałówka została wypuszczona na wolność w niedalekiej odległości od stada Górny San II i po tropach doszła do niego.

Warto zaznaczyć, iż jednym z celów Zagrody Pokazowej Żubrów w Mucznem jest wzbogacenie puli genowej żubrów występujących w Bieszczadach. Cieszy nas też fakt, że Putrycja będąc samicą ma większe szanse na przekazanie genów swojego ojca Xariusa (dominującego byka w stadzie zagrodowym). Jeżeli byłby to samiec, to miałby zapewne na to mniejsze szanse, bo musiałby podporządkować się dominującemu bykowi w stadzie wolnościowym – Pujanowi.

Obecnie stado Górny San II liczy 16 żubrów. Bardzo prosimy wszystkich odwiedzających dolinę górnego Sanu o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania żubrów na wolności. Żubr to największy ssak lądowy występujący w Europie i mimo, iż to spokojnie zwierzę w sytuacji zagrożenia potrafi być niebezpieczny, dlatego stanowczo odradzamy robienia sobie z nim selfie albo co gorsza głaskania go.

 

Fot. Tomasz Różycki